Home
 
Welcome to Maidstone Swimming Club

 

Formed in 1844, Maidstone Swimming Club is recognised as England's oldest competitive swimming organisation. Based in the heart of Kent at the County town's own leisure centre, not only do we boast an enviable record of swimming and diving achievements, but also an eye for future success.  We recognise our rich historical base - whilst aiming to nuture and develop tomorrow's swimming sensations.

 

We're fully affiliated to the ASA as well as holders of Swim 21 accreditation. We commit to providing a safe, effective quality service to every member, allowing them to reach their potential. Come join us today ! 

 


Southeast Region Results 14 and Under
Written by Claire Muller   
Saturday, 11 May 2019 19:38

Amazing day today at Southeast Region Championships Wink Maidstone swimmers secured the following medals!!

1 Gold

2 Silver 

1 Bronze 

Nicole Quiller 800m Freestyle 2nd

Evie Smith  200m Individual Medley 8th

50m Back Frank Chadwick 9th George Baster 34th

50m Freestyle Isla Healy 30th Evie Smith 28th Nicole Quiller 3rd

200m Breaststroke Matt Burrows 1st Southeast Region Champion.

200 Fly Abbie Outram 17th

100 Freestyle Frank Chadwick 23rd

100 Backstroke Amy Conner 26th Hannah Murphy 32nd  Evie Smith 8th Nicole Quiller 2nd

 
Southeast Region Results
Written by Claire Muller   
Saturday, 04 May 2019 17:55

The first day of the 15 and over Regional Championships started well, three Maidstone swimmers swam,

Hope Paice 50m Backstroke 22nd 33.40, Oliver Tritton 50m Freestyle 32nd 25.92.

 

Lauren Braddon qualified for two finals with two personal best times 50m Fly 29.22 and 200m Backstroke 2.22.32.Lauren was 7th in the fly and 8th in the backstroke. 

 

Oliver Tritton 50m Fly 26th 27.37.

 

Lauren Braddon was 9th in the 200m IM and  7th in the 100m fly 1.05.10

 

Well done all.Wink

 
Maidstone Time trials results 29-03-19
Written by Steven Hughes   
Saturday, 06 April 2019 08:53

Results are now available here for the second Time Trials held on the 29/3/19.  

A guide to the disqualification codes used can be found here.  Full disqualification details are as follows:

  • Event 1 Heat 1 Lane 1 Legs not simultaneous
  • Event 1 Heat 1 Lane 2 Elbows clearing water
  • Event 1 Heat 1 Lane 3 Arms below waistline
  • Event 1 Heat 1 Lane 4 Arms below waistline
  • Event 1 Heat 1 Lane 5 Incorrect stroke at start
  • Event 1 Heat 2 Lane 2 Legs not simultaneous
  • Event 1 Heat 2 Lane 3 One handed touch at turn
  • Event 1 Heat 2 Lane 6 Incorrect legs at start
  • Event 1 Heat 3 Lane 2 One handed touch at turn
  • Event 1 Heat 3 Lane 3 One handed touch at turn
  • Event 1 Heat 3 Lane 4 One handed touch at turn
  • Event 1 Heat 4 Lane 3 Legs not simultaneous
  • Event 1 Heat 4 Lane 6 One handed touch at turn
  • Event 1 Heat 5 Lane 3 One handed touch at turn
  • Event 1 Heat 5 Lane 4 Touch floor at turn
  • Event 1 Heat 5 Lane 5 Incorrect legs at start
  • Event 1 Heat 6 Lane 4 Legs not simultaneous
  • Event 1 Heat 6 Lane 6 One handed touch at turn
  • Event 1 Heat 10 Lane 4 Incorrect legs at start
  • Event 2 Heat 1 Lane 2 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 1 Lane 3 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 1 Lane 4 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 2 Lane 1 Arms not simultaneous
  • Event 2 Heat 2 Lane 4 Incorrect stroke at start
  • Event 2 Heat 2 Lane 5 One handed touch at turn
  • Event 2 Heat 3 Lane 1 Legs not simutaneous
  • Event 2 Heat 3 Lane 3 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 3 Lane 4 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 3 Lane 5 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 3 Lane 6 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 4 Lane 1 Touched floor at turn
  • Event 2 Heat 4 Lane 3 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 4 Lane 4 Touched floror at turn
  • Event 2 Heat 4 Lane 5 One handed touch at finish
  • Event 2 Heat 5 Lane 1 Arms not simultaneous
  • Event 2 Heat 5 Lane 3 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 5 Lane 4 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 5 Lane 5 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 6 Lane 5 Incorrect stroke at start
  • Event 2 Heat 6 Lane 6 Incorrect stroke at start
  • Event 2 Heat 7 Lane 5 Incorrect stroke at start
  • Event 2 Heat 9 Lane 4 Incorrect stroke at start
  • Event 2 Heat 9 Lane 5 Incorrect stroke at start
  • Event 4 Heat 4 Lane 2 no touch at turn
  • Event 4 Heat 9 lane 3 Started before starters signal
 
Maidstone Time trials results 22-03-19
Written by Steven Hughes   
Friday, 05 April 2019 22:18

Results are now available here for the First Time Trials held on the 22/3/19 apologies for the delay.  

A guide to the disqualification codes used can be found here.  Full disqualification details are as follows:

  • Event 1 Heat 1 Lane 3 Stroke legs
  • Event 1 Heat 2 Lane 2 Arms not simultaneous
  • Event 1 Heat 2 Lane 3 Arms not simultaneous
  • Event 1 Heat 2 Lane 4 Arms not simultaneous
  • Event 1 Heat 2 Lane 5 Arms not simultaneous
  • Event 1 Heat 3 Lane 5 Arms not simultaneous
  • Event 1 Heat 4 Lane 1 Arms not simultaneous
  • Event 2 Heat 1 Lane 4 Arms not simultaneous
  • Event 2 Heat 2 Lane 3 One handed touch at turn
  • Event 2 Heat 2 Lane 4 Arms not simultaneous
  • Event 2 Heat 2 Lane 6 Stroke Legs
  • Event 2 Heat 3 Lane 1 Arms not simultaneous
  • Event 2 Heat 3 Lane 2 Arms not simultaneous
  • Event 2 Heat 3 Lane 5 Stroke Legs
  • Event 2 Heat 4 Lane 1 Stroke Legs
  • Event 2 Heat 4 Lane 2 Stroke Legs
  • Event 2 Heat 4 Lane 3 One handed touch at turn
  • Event 2 Heat 4 Lane 5 One handed touch at turn
  • Event 2 Heat 4 Lane 6 Stroke Legs
  • Event 2 Heat 5 Lane 5 Arms not simultaneous
  • Event 3 Heat 1 Lane 3 Off back at finish
  • Event 3 Heat 2 Lane 2 Off back at finish
  • Event 3 Heat 2 Lane 5 Off back at finish
  • Event 3 Heat 3 Lane 5 Off back at turn
  • Event 3 Heat 4 Lane 2 Off back at finish
  • Event 3 Heat 4 Lane 4 Off back at turn
  • Event 3 Heat 4 Lane 5 Off back at finish
  • Event 3 Heat 4 Lane 6 Off back at finish
  • Event 3 Heat 5 Lane 1 Off back at finish
  • Event 3 Heat 5 Lane 3 Off back at turn
  • Event 3 Heat 5 Lane 6 Off back at turn
  • Event 4 Heat 1 Lane 4 Off back at turn
  • Event 4 Heat 2 Lane 1 Off back at turn
  • Event 4 Heat 2 Lane 4 Off back at finish
  • Event 4 Heat 3 Lane 6 Off back at finish
  • Event 4 Heat 4 Lane 1 Off back at turn
  • Event 4 Heat 5 Lane 1 Off back at turn
  • Event 4 Heat 6 Lane 2 Off back at turn
  • Event 4 Heat 6 Lane 4 Off back at finish
  • Event 4 Heat 6 Lane 5 Off back at turn
  • Event 4 Heat 7 Lane 5 Off back at turn
  • Event 4 Heat 9 Lane 5 Off back at turn
 
Kent County Relay Championships Results
Written by Claire Muller   
Sunday, 17 March 2019 18:17

 

Maidstone 12/under girls relay teams became twice Kent Champions today, winning the 200 medley relay and the 200m freestyle relay. Maidstone swimmers achieved a number finals, well done to all who swam.

 

 

 Kent County Champions, Nicole Quiller, Evie Smith, Shayla Sutton, Hannah Murphy.

alt

Girls Results 

Ladies Open 7th 200m Medley 7th 200m Freestyle

Hope Paice Lauren Braddon, Esther Gray, Zara Farrow, Hannah Bowie

 

Junior Girls 7th 200m Medley and 7th 200m Freestyle

Hannah Bowie, Daisy Allistone, Mya Diboll, Zara Mckeown

 

13/14 Girls 200m Medley 11th 200m Free 12th

Amy Conner, Harriett Hughes, Abbie Outram, Rebecca Fitzsimmons.

alt

Boys Results

Mens 200m Free 6th 200m Medley 9th

Jamie Carey, Jamie Dick, Oliver Tritton, Ethan Burrows.

 

Junior Boys 200m Free 11th  200m Medley DQ

Adam Broomfield, Edward Gray, Finlay Smith, Adam Crushinski

 

13/14 Boys  200m Free 8th 200m Medley 6th

George Baster, Matt Burrows, Tom Hicks, Charles Stanley.

 

12 under Boys 200m Free 6th 200m Medley 8th

Luca Moroianu, Frank Chadwick, Marcus Richards, Liam Stockwell.

alt

 

 

 

 
Kent County Championships Weekend 4
Written by Claire Muller   
Sunday, 10 February 2019 20:16
Well done to all Maidstone swimmers that have competed at the Kents this year, we are 6th out of 29 Kent Clubs for the 2nd year running.Club results below.
100m Breaststroke
Hannah Murphy 19th
Amy Conner 13th
Mya Diboll 20th
Evie Smith 3rd,4th in 12 year age group overall.
Nicole Quiller 1st also 1st in 12 year age group overall.

alt

Harriett Hughes 19th
Caitlin Calverley  5th
200m Backstroke
Frank Chadwick 5th
Charles Stanley 17th
George Baster 8th
Zach  Whybrow 12th
Like Reid 6th
Jamie Carey 6th
100m Backstroke
Sam Bennett 18th
Matthew Hein 7th
Frank Chadwick 8th
Charles Stanley 21st
George Baster 15th
George Clarke 16th
George Blair 11th
Jamie Carey 12th 
200 Breaststroke
Amy Conner 8th
Evie Smith 3rd
Harriett Hughes 15th
Nicole Quiller 2nd
Mya  Diboll 12th
Caitlin Calverley 4th
100 Butterfly
Shayla Sutton 15th
Evie Smith 4th
Jyosna Rai 33rd
Amy Conner 18th
Rebecca Phillips 19th
Abbie Outram 4th
Hannah Bowie 9th
Daisy Allistone 9th
Mya Diboll 17th
Lauren Braddon 4th
200 Free
Frank Chadwick 3rd

alt

Finlay Smith 5th
Oliver Tritton 15th
200 fly
Shayla Sutton 11th
Evie Smith 2nd
Amy Conner 14th
Rebecca Phillips 12th
Abbie Outram 9th
Hannah Bowie 4th
Daisy Allistone 8th 
Mya Diboll 13th 
Lauren Braddon 4th
100 Free
Matthew Hein 11th
Charles Stanley 20th
Frank Chadwick 6th
Luke Reid 13th
Finlay Smith 7th
Oliver Tritton 17th

Top Club (Evt.818)

Place Team Points
1 Sevenoaks 1338
2 Bromley 1306.5
3 Thanet Swim 1201
4 RTW Monson 874.5
5 Beckenham 786.5
6 Maidstone 410
7 Black Lion 384
8 Gwich Royals 370
9 Tonbridge 278.5
10 Saxon Crown 227
11 Orpington OJ 208
12 Gravesend 115
13 Folkestone 94.5
14 Beachfield 91
15 Bexley 86
16 Ashford Town 83
17 Erith & Dist 81.5
18 Dover Life 50
19 Herne Bay 41
20 Dartford 38
21 Sittingbourn 34
22 Co Cant'bury 33
23 Edenbridge 22
24 Larkfield 16.5
25 Hythe 8
26 Ashford Sch 7
27 White Oak 4.5
28 Faversham 4
29 KingsSchCant 2
 
Kent County Championship Results Weekend 2
Written by Claire Muller   
Sunday, 27 January 2019 20:49

Another great weekend with lots more medals well done all.

 

400m Individual Medley

Evie Smith 2nd

alt

Amy Conner 14th

Daisy Allistone 6th

Rebecca Phillips 10th

Hannah Bowie 6th

Lauren Braddon 3rd

alt

Luke Reid 9th



400 Freestyle

Frank Chadwick 11th

Adam Broomfield 15th

Katie Irwin 13th

Nicole Quiller 1st

alt

 

Evie Smith 5th

Amy Conner 12th

Emma Bennett 1st

Daisy Allistone 12th

Hannah Bowie 13th

Hope Paice 6th

 

200 IM

Evie Smith 2nd

Nicole Quiller 3rd

Amy Conner 12th

Daisy Allistone 8th

Mya Diboll 14th

Hannah Bowie 11th

Lauren Braddon 8th

Hope Paice 9th.

Luca Moroianu 5th

Luke Reid 12th

Jamie Dick 5th

Jamie Carey 7th.

1500m Girls Freestyle

Nicole Quiller 1st

Evie Smith 2nd

Emma Bennett 2nd

Daisy Allistone 5th

 
Kent County Championship Results 2019 Weekend 1
Written by Claire Muller   
Sunday, 20 January 2019 21:30

 

Kent County Championshops weekend 1 results, we are currently 6th out of 21 clubs.Smile

 

A special congratulations to our two Kent Champions Nicole Quiller 4 Gold Medals, and Emma Bennett 2 Golds and 1 Silver Medal. Frank Chadwick and Evie Smith both achieved Silver Medals and Matt Burrows also podiumed with a bronze medal.

Great swims from all swimmers some fantastic pbs, well done all full results below.


alt
50 Back
Katy Irwin 15th
Nicole Quiller 1st
Evie Smith 6th
Hannah Murphy 22nd
Shayla Sutton 27th
Amy Conner 16th
Zara McKeown 22nd
Mya Diboll 30th
Emma Bennett 1st

alt
Hannah Bowie 16th
Zara Farrow 12th
Hope Paice 5th
Sam Bennett 17th
Mathew Hein 16th
Luca Moroianu 4th
Frank Chadwick 2nd

alt
Matt Burrows 23rd
Adam Broomfield 24th
Zak Whybrow 18th
George Baster 20th
George Clarke 24th
Luke Reid 14th
Jamie Dick 12th
George Blair 15th
Jamie Carey 21st
William Ellaway 22nd

50 Fly
Sam Bennett 21st
Luca Moroianu 11th
Marcus Richards 12th
Charles Stanley 18th
Frank Chadwick 7th
Tom Hicks 21st
Luke Reid 16th
James Dick 14th
Ethan Burrows 9th
Oliver Tritton 5th
Shayla Sutton 22nd
Evie Smith 4th
Hannah Murphy 13th
Emma Bennett 13th
Mya Diboll 24th
Daisy Allistone 13th
Hannah Bowie 15th
Hope Paice 11th

50 Breaststroke
Frank Chadwick 8th
Edward Gray 21st
Luke Reid 13th
Jamie Dick 26th
Ethan Burrows 21st
William Ellaway 20th
Matt Burrows 3rd

alt
Oliver Tritton 23rd
Hannah Murphy 18th
Amy Conner 18th
Rebecca Fitzsimons
Mya Diboll 25th
Daisy Allistone 22nd
Harriett Hughes 15th

Lara-Louise Gough 21st

Evie Smith 2nd

Nicole Quiller 1st

alt


50m Freestyle
Evie Smith 7th
Hannah Murphy 14th
Caitlin Calverley 21st
Amy Conner 23rd
Mya Diboll 27th
Zara McKeown 21st
Hannah Bowie 21st
Nicole Quiller 1st

alt
Zara Farrow 19th
Emma Bennett 2nd
Hope Paice 11th
Mathew Hein 20th
Luca Moroianu 12th
Marcus Richards 20th
Charles Stanley 20th
Frank Chadwick 8th
Thomas Hicks 26th
Luke Reid 13th
Adam Broomfield 22nd
Matt Burrows 20th
Finley Smith 19th
Oliver Tritton 9th

800m Free
Nicole Quiller 1st
Amy Conner 4th
Emma Bennett 1st
Daisy Allistone 8th
Hannah Bowie 5th
Hope Paice 5th

 
«StartPrev12345678910NextEnd»

Page 3 of 23
Banner
 
Maidstone Swimming Club - Who's Online
We have 11 guests online