Home Gala Results
Swimming Results
Maidstone Time trials results 29-03-19 motivationsschreiben architektur Print option in slimbox / lytebox? (info) E-mail
Written by Steven Hughes   
Saturday, 06 April 2019 08:53

Results are now available here for the second Time Trials held on the 29/3/19.  

A guide to the disqualification codes used can be found here.  Full disqualification details are as follows:

  • Event 1 Heat 1 Lane 1 Legs not simultaneous
  • Event 1 Heat 1 Lane 2 Elbows clearing water
  • Event 1 Heat 1 Lane 3 Arms below waistline
  • Event 1 Heat 1 Lane 4 Arms below waistline
  • Event 1 Heat 1 Lane 5 Incorrect stroke at start
  • Event 1 Heat 2 Lane 2 Legs not simultaneous
  • Event 1 Heat 2 Lane 3 One handed touch at turn
  • Event 1 Heat 2 Lane 6 Incorrect legs at start
  • Event 1 Heat 3 Lane 2 One handed touch at turn
  • Event 1 Heat 3 Lane 3 One handed touch at turn
  • Event 1 Heat 3 Lane 4 One handed touch at turn
  • Event 1 Heat 4 Lane 3 Legs not simultaneous
  • Event 1 Heat 4 Lane 6 One handed touch at turn
  • Event 1 Heat 5 Lane 3 One handed touch at turn
  • Event 1 Heat 5 Lane 4 Touch floor at turn
  • Event 1 Heat 5 Lane 5 Incorrect legs at start
  • Event 1 Heat 6 Lane 4 Legs not simultaneous
  • Event 1 Heat 6 Lane 6 One handed touch at turn
  • Event 1 Heat 10 Lane 4 Incorrect legs at start
  • Event 2 Heat 1 Lane 2 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 1 Lane 3 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 1 Lane 4 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 2 Lane 1 Arms not simultaneous
  • Event 2 Heat 2 Lane 4 Incorrect stroke at start
  • Event 2 Heat 2 Lane 5 One handed touch at turn
  • Event 2 Heat 3 Lane 1 Legs not simutaneous
  • Event 2 Heat 3 Lane 3 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 3 Lane 4 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 3 Lane 5 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 3 Lane 6 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 4 Lane 1 Touched floor at turn
  • Event 2 Heat 4 Lane 3 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 4 Lane 4 Touched floror at turn
  • Event 2 Heat 4 Lane 5 One handed touch at finish
  • Event 2 Heat 5 Lane 1 Arms not simultaneous
  • Event 2 Heat 5 Lane 3 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 5 Lane 4 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 5 Lane 5 Legs not simultaneous
  • Event 2 Heat 6 Lane 5 Incorrect stroke at start
  • Event 2 Heat 6 Lane 6 Incorrect stroke at start
  • Event 2 Heat 7 Lane 5 Incorrect stroke at start
  • Event 2 Heat 9 Lane 4 Incorrect stroke at start
  • Event 2 Heat 9 Lane 5 Incorrect stroke at start
  • Event 4 Heat 4 Lane 2 no touch at turn
  • Event 4 Heat 9 lane 3 Started before starters signal
Last Updated on Saturday, 06 April 2019 09:10
 
Maidstone Time trials results 22-03-19 PDF Print option in slimbox / lytebox? (info) E-mail
Written by Steven Hughes   
Friday, 05 April 2019 22:18

Results are now available here for the First Time Trials held on the 22/3/19 apologies for the delay.  

A guide to the disqualification codes used can be found here.  Full disqualification details are as follows:

  • Event 1 Heat 1 Lane 3 Stroke legs
  • Event 1 Heat 2 Lane 2 Arms not simultaneous
  • Event 1 Heat 2 Lane 3 Arms not simultaneous
  • Event 1 Heat 2 Lane 4 Arms not simultaneous
  • Event 1 Heat 2 Lane 5 Arms not simultaneous
  • Event 1 Heat 3 Lane 5 Arms not simultaneous
  • Event 1 Heat 4 Lane 1 Arms not simultaneous
  • Event 2 Heat 1 Lane 4 Arms not simultaneous
  • Event 2 Heat 2 Lane 3 One handed touch at turn
  • Event 2 Heat 2 Lane 4 Arms not simultaneous
  • Event 2 Heat 2 Lane 6 Stroke Legs
  • Event 2 Heat 3 Lane 1 Arms not simultaneous
  • Event 2 Heat 3 Lane 2 Arms not simultaneous
  • Event 2 Heat 3 Lane 5 Stroke Legs
  • Event 2 Heat 4 Lane 1 Stroke Legs
  • Event 2 Heat 4 Lane 2 Stroke Legs
  • Event 2 Heat 4 Lane 3 One handed touch at turn
  • Event 2 Heat 4 Lane 5 One handed touch at turn
  • Event 2 Heat 4 Lane 6 Stroke Legs
  • Event 2 Heat 5 Lane 5 Arms not simultaneous
  • Event 3 Heat 1 Lane 3 Off back at finish
  • Event 3 Heat 2 Lane 2 Off back at finish
  • Event 3 Heat 2 Lane 5 Off back at finish
  • Event 3 Heat 3 Lane 5 Off back at turn
  • Event 3 Heat 4 Lane 2 Off back at finish
  • Event 3 Heat 4 Lane 4 Off back at turn
  • Event 3 Heat 4 Lane 5 Off back at finish
  • Event 3 Heat 4 Lane 6 Off back at finish
  • Event 3 Heat 5 Lane 1 Off back at finish
  • Event 3 Heat 5 Lane 3 Off back at turn
  • Event 3 Heat 5 Lane 6 Off back at turn
  • Event 4 Heat 1 Lane 4 Off back at turn
  • Event 4 Heat 2 Lane 1 Off back at turn
  • Event 4 Heat 2 Lane 4 Off back at finish
  • Event 4 Heat 3 Lane 6 Off back at finish
  • Event 4 Heat 4 Lane 1 Off back at turn
  • Event 4 Heat 5 Lane 1 Off back at turn
  • Event 4 Heat 6 Lane 2 Off back at turn
  • Event 4 Heat 6 Lane 4 Off back at finish
  • Event 4 Heat 6 Lane 5 Off back at turn
  • Event 4 Heat 7 Lane 5 Off back at turn
  • Event 4 Heat 9 Lane 5 Off back at turn
 
Kent County Relay Championships Results PDF Print option in slimbox / lytebox? (info) E-mail
Written by Claire Muller   
Sunday, 17 March 2019 18:17

 

Maidstone 12/under girls relay teams became twice Kent Champions today, winning the 200 medley relay and the 200m freestyle relay. Maidstone swimmers achieved a number finals, well done to all who swam.

 

 

 Kent County Champions, Nicole Quiller, Evie Smith, Shayla Sutton, Hannah Murphy.

alt

Girls Results 

Ladies Open 7th 200m Medley 7th 200m Freestyle

Hope Paice Lauren Braddon, Esther Gray, Zara Farrow, Hannah Bowie

 

Junior Girls 7th 200m Medley and 7th 200m Freestyle

Hannah Bowie, Daisy Allistone, Mya Diboll, Zara Mckeown

 

13/14 Girls 200m Medley 11th 200m Free 12th

Amy Conner, Harriett Hughes, Abbie Outram, Rebecca Fitzsimmons.

alt

Boys Results

Mens 200m Free 6th 200m Medley 9th

Jamie Carey, Jamie Dick, Oliver Tritton, Ethan Burrows.

 

Junior Boys 200m Free 11th  200m Medley DQ

Adam Broomfield, Edward Gray, Finlay Smith, Adam Crushinski

 

13/14 Boys  200m Free 8th 200m Medley 6th

George Baster, Matt Burrows, Tom Hicks, Charles Stanley.

 

12 under Boys 200m Free 6th 200m Medley 8th

Luca Moroianu, Frank Chadwick, Marcus Richards, Liam Stockwell.

alt

 

 

 

 
Kent County Championships Weekend 4 PDF Print option in slimbox / lytebox? (info) E-mail
Written by Claire Muller   
Sunday, 10 February 2019 20:16
Well done to all Maidstone swimmers that have competed at the Kents this year, we are 6th out of 29 Kent Clubs for the 2nd year running.Club results below.
100m Breaststroke
Hannah Murphy 19th
Amy Conner 13th
Mya Diboll 20th
Evie Smith 3rd,4th in 12 year age group overall.
Nicole Quiller 1st also 1st in 12 year age group overall.

alt

Harriett Hughes 19th
Caitlin Calverley  5th
200m Backstroke
Frank Chadwick 5th
Charles Stanley 17th
George Baster 8th
Zach  Whybrow 12th
Like Reid 6th
Jamie Carey 6th
100m Backstroke
Sam Bennett 18th
Matthew Hein 7th
Frank Chadwick 8th
Charles Stanley 21st
George Baster 15th
George Clarke 16th
George Blair 11th
Jamie Carey 12th 
200 Breaststroke
Amy Conner 8th
Evie Smith 3rd
Harriett Hughes 15th
Nicole Quiller 2nd
Mya  Diboll 12th
Caitlin Calverley 4th
100 Butterfly
Shayla Sutton 15th
Evie Smith 4th
Jyosna Rai 33rd
Amy Conner 18th
Rebecca Phillips 19th
Abbie Outram 4th
Hannah Bowie 9th
Daisy Allistone 9th
Mya Diboll 17th
Lauren Braddon 4th
200 Free
Frank Chadwick 3rd

alt

Finlay Smith 5th
Oliver Tritton 15th
200 fly
Shayla Sutton 11th
Evie Smith 2nd
Amy Conner 14th
Rebecca Phillips 12th
Abbie Outram 9th
Hannah Bowie 4th
Daisy Allistone 8th 
Mya Diboll 13th 
Lauren Braddon 4th
100 Free
Matthew Hein 11th
Charles Stanley 20th
Frank Chadwick 6th
Luke Reid 13th
Finlay Smith 7th
Oliver Tritton 17th

Top Club (Evt.818)

Place Team Points
1 Sevenoaks 1338
2 Bromley 1306.5
3 Thanet Swim 1201
4 RTW Monson 874.5
5 Beckenham 786.5
6 Maidstone 410
7 Black Lion 384
8 Gwich Royals 370
9 Tonbridge 278.5
10 Saxon Crown 227
11 Orpington OJ 208
12 Gravesend 115
13 Folkestone 94.5
14 Beachfield 91
15 Bexley 86
16 Ashford Town 83
17 Erith & Dist 81.5
18 Dover Life 50
19 Herne Bay 41
20 Dartford 38
21 Sittingbourn 34
22 Co Cant'bury 33
23 Edenbridge 22
24 Larkfield 16.5
25 Hythe 8
26 Ashford Sch 7
27 White Oak 4.5
28 Faversham 4
29 KingsSchCant 2
Last Updated on Sunday, 10 February 2019 20:21
 
Kent County Championships Results Weekend 3 PDF Print option in slimbox / lytebox? (info) E-mail
Written by Claire Muller   
Sunday, 03 February 2019 20:58

Another great weekend for Maidstone Swimmers well done all. Wink

100 Butterfly

Marcus Richards 12th
Charles Stanley 23rd
Matt Burrows 20th
Tom Hicks 22nd
Jamie Dick 15th
Oliver Tritton 9th
200 Butterfly
Charles Stanley 16th
Jamie Dick 9th

200 Freestyle
Katherine Irwin 12th
Amy Conner 15th
Evie Smith 9th
Nicole Quiller 1st

alt

 Hannah Bowie 12th

Daisy Allistone 12th
Emma Bennett 1st
Hope Paice 15th

100m Free
Katie Irwin 20th
Hannah Murphy 13th
Evie Smith 12th
Abbie Outram 19th
Amy Conner 23rd
Zara Mckeown 17th
Nicole Quiller 1st
Hannah Bowie 18th
Daisy Allistone 16th
Emma Bennett 5th
Hope Paice 17th

200 Back
Katie Irwin 14th
Evie Smith 4th
Agatha Skelton 10th
Amy Conner 5th

Nicole Quiller 1st
Emma Bennett 3rd
Daisy Allistone 8th
Hope Paice 8th
Lauren Braddon 5th

100m Breaststroke
Adam Cruscinski 13th
Matt Burrows 2nd
William Ellaway 10th

100 Back
Katie Irwin 14th
Shayla Sutton 22nd
Evie Smith 7th
Abbie Outram 25th
Amy Conner 15th
Zara Mckeown 23rd
Zara Farrow 12th
Daisy Allistone 16th
Emma Bennett 3rd
Nicole Quiller 1st
Hannah Bowie 7th
Hope Paice 8th
Lauren Braddon 5th

200 Breaststroke
Josh Peaper 20th

alt

Matt Burrows 1st 

William Ellaway 6th

 

Last Updated on Wednesday, 22 May 2019 16:58
 
Kent County Championship Results Weekend 2 PDF Print option in slimbox / lytebox? (info) E-mail
Written by Claire Muller   
Sunday, 27 January 2019 20:49

Another great weekend with lots more medals well done all.

 

400m Individual Medley

Evie Smith 2nd

alt

Amy Conner 14th

Daisy Allistone 6th

Rebecca Phillips 10th

Hannah Bowie 6th

Lauren Braddon 3rd

alt

Luke Reid 9th



400 Freestyle

Frank Chadwick 11th

Adam Broomfield 15th

Katie Irwin 13th

Nicole Quiller 1st

alt

 

Evie Smith 5th

Amy Conner 12th

Emma Bennett 1st

Daisy Allistone 12th

Hannah Bowie 13th

Hope Paice 6th

 

200 IM

Evie Smith 2nd

Nicole Quiller 3rd

Amy Conner 12th

Daisy Allistone 8th

Mya Diboll 14th

Hannah Bowie 11th

Lauren Braddon 8th

Hope Paice 9th.

Luca Moroianu 5th

Luke Reid 12th

Jamie Dick 5th

Jamie Carey 7th.

1500m Girls Freestyle

Nicole Quiller 1st

Evie Smith 2nd

Emma Bennett 2nd

Daisy Allistone 5th

Last Updated on Monday, 28 January 2019 22:02
 
Kent County Championship Results 2019 Weekend 1 PDF Print option in slimbox / lytebox? (info) E-mail
Written by Claire Muller   
Sunday, 20 January 2019 21:30

 

Kent County Championshops weekend 1 results, we are currently 6th out of 21 clubs.Smile

 

A special congratulations to our two Kent Champions Nicole Quiller 4 Gold Medals, and Emma Bennett 2 Golds and 1 Silver Medal. Frank Chadwick and Evie Smith both achieved Silver Medals and Matt Burrows also podiumed with a bronze medal.

Great swims from all swimmers some fantastic pbs, well done all full results below.


alt
50 Back
Katy Irwin 15th
Nicole Quiller 1st
Evie Smith 6th
Hannah Murphy 22nd
Shayla Sutton 27th
Amy Conner 16th
Zara McKeown 22nd
Mya Diboll 30th
Emma Bennett 1st

alt
Hannah Bowie 16th
Zara Farrow 12th
Hope Paice 5th
Sam Bennett 17th
Mathew Hein 16th
Luca Moroianu 4th
Frank Chadwick 2nd

alt
Matt Burrows 23rd
Adam Broomfield 24th
Zak Whybrow 18th
George Baster 20th
George Clarke 24th
Luke Reid 14th
Jamie Dick 12th
George Blair 15th
Jamie Carey 21st
William Ellaway 22nd

50 Fly
Sam Bennett 21st
Luca Moroianu 11th
Marcus Richards 12th
Charles Stanley 18th
Frank Chadwick 7th
Tom Hicks 21st
Luke Reid 16th
James Dick 14th
Ethan Burrows 9th
Oliver Tritton 5th
Shayla Sutton 22nd
Evie Smith 4th
Hannah Murphy 13th
Emma Bennett 13th
Mya Diboll 24th
Daisy Allistone 13th
Hannah Bowie 15th
Hope Paice 11th

50 Breaststroke
Frank Chadwick 8th
Edward Gray 21st
Luke Reid 13th
Jamie Dick 26th
Ethan Burrows 21st
William Ellaway 20th
Matt Burrows 3rd

alt
Oliver Tritton 23rd
Hannah Murphy 18th
Amy Conner 18th
Rebecca Fitzsimons
Mya Diboll 25th
Daisy Allistone 22nd
Harriett Hughes 15th

Lara-Louise Gough 21st

Evie Smith 2nd

Nicole Quiller 1st

alt


50m Freestyle
Evie Smith 7th
Hannah Murphy 14th
Caitlin Calverley 21st
Amy Conner 23rd
Mya Diboll 27th
Zara McKeown 21st
Hannah Bowie 21st
Nicole Quiller 1st

alt
Zara Farrow 19th
Emma Bennett 2nd
Hope Paice 11th
Mathew Hein 20th
Luca Moroianu 12th
Marcus Richards 20th
Charles Stanley 20th
Frank Chadwick 8th
Thomas Hicks 26th
Luke Reid 13th
Adam Broomfield 22nd
Matt Burrows 20th
Finley Smith 19th
Oliver Tritton 9th

800m Free
Nicole Quiller 1st
Amy Conner 4th
Emma Bennett 1st
Daisy Allistone 8th
Hannah Bowie 5th
Hope Paice 5th

Last Updated on Sunday, 20 January 2019 21:38
 
Arena league Round 3 Results PDF Print option in slimbox / lytebox? (info) E-mail
Written by Claire Muller   
Sunday, 09 December 2018 07:56

Well done all, fantastic gala last night at Mote Park we came 1st, great swims by all the team Wink

Maidstone 218  1st

Black Lion 197  2nd

Thanet B 173 3rd 
Sevenoaks B 157 4th
Orpington 157  5th
Erith 142 6th

alt

 
«StartPrev12345678910NextEnd»

Page 2 of 12